En Uygun Araç Nasıl Kiralanır?

Merhaba Sevgili Gezginler,

Türkiye veya yabancı ülkeleri seyahatlerimizde ulaşım sıkıntısından veya daha konforlu bir gezi için  araç kiralama gereği duyuyoruz. Bazen de gezeceğimiz yerler şehir merkezinden uzak olduğu için araç kiralama ihtiyaç duyarız.

Nereden Araç Kiralanır?

Seyahatlerinizi genellikle havayolları ile yapıyorsanız endişe etmenize gerek yok. Örnek Antalya’dan İstanbul Havalimanı’na uçuş gerçekleştiriyorsunuz. İstanbul Havalimanı’na iniş yaptınız ve çantanızı teslim aldıktan sonra artık rent a car firmalarının olduğu yöne tabelalar aracılığıyla çok rahat ulaşabilirsiniz birden fazla seçeneğin olduğu firmalardan birini tercih edebilirsiniz.

En Uygun Fiyatlara Nasıl Araç Kiralanır?

Gezgin veya iş adamı farketmez herkesin düşüncesi budur, en ucuz aracı nasıl bulurum bütün firmaları tek tek gezip fiyat almayı deneriz çoğumuz fiyatlar arasında aşağı yukarı pek fark olmadığını görünce biraz moralimiz bozulur. Peki ne yapmalıyım? Seyahat yapacağınız tarihler belli oluğunda yani uçak bileti satın alma işlemini tamaladıktan sonra internet üzerinden kiralık araç yazarak çıkan seçeneklerden araç fiyatlarını kontrol edip en uygun fiyata bulduğunuz araç için rezervasyon yapmalısınız. Önemli en az 2 firmadan rezervasyon yapın, bazen firmalar ellerinde araç olmadığını söyleyip sizleri mağdur bırakabilir. Siz kendinizi güvene alıp en az iki firmadan rezervasyon yapınız.

THY (Türk Hava Yolları) ile uçuyorsanız bazı firmalarda extra mil kazanıp indirimlerden yararlanabilirsiniz sakın bunları gözden kaçırmayın çok ciddi fiyat farklılıkları oluşmaktadır. Ayrıca Pegasus, Onurair v.b Firmalarından araç kiralama konusunda kampanyaları olmaktadır. Uçak bileti satın aldığınız firmaların sitelerinde kampanyalara göz atmanızı tavsiye ederim.

Nakit Para İle Araç Kiralanır mı?

Araç kiralarken bazı firmalara nakit ödeme yapabilirsiniz ancak çoğu firma mutlaka kredi kartınızdan provizyon para çekip bloke eder. Genellikle 500 ile 1000 tl arasında bir paranız bloke edilir ve araç tesliminde araçta sorun yoksa blokeniz çözülür ve aracınız teslim edilir. Yetkili araç kiralama için paranızı bloke edeceğim dediğinde endişe etmenize gerek yok,  bu rutin bir işlemdir.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Araç kiralıyorsanız mutlaka sizlere bir kaç evrak verilecektir. Bunlar sizden önce doldurulmuşsa mutlaka kontrol edin araç hasar ve çizik tespitinde görevliyle beraber aracınızı inceleyin mutlaka araç tesliminde bu çizik yok deyip, sizden bu çizik veya hasar için ücret kesmeye çalışabilirler.

Benzin 0 da teslim ediliyorsa sorun yok ama full veriyoruz deniyorsa mutlaka ibreyi kontrol ediniz. Aracı birden fazla kişi kullanacaksa mutlaka exstra sürücü için ödeme yapın çünkü herhangi bir kaza durumunda aracı siz değil diğer sürücü kullanıyorsa sigorta geçersiz sayılır ve kredi kartınızdan tüm hasarı tahsil ederler veya talep etme hakları vardır. Siz siz olun ufak tefek ücret ödememek için kendinizi sıkıntıya koymayın.

Küçük hasarlar için sigorta satın alın 10 tl gibi bir ücret ödersiniz ve aracınız çizilir veya sürtünme olursa umrunuz da olmadan gezinize bakarsınız. Başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum bu ufak hasar için ödeme yapmıştım aracın plakası otobanda düştü ve farkettim ama aracı durduracak yer olmadığı için plakayı alamadım benden para talep etmediler çünkü 6tl gibi bir rakam ödeyip bu işten kurtulmuştum onun için sizlere ısrarla tavsiye ediyorum.

Aracı Kaç Gün Kiralamalıyım?

5 günlük bir seyahatinizin 3 günü için araç sizlere gerekliyse 3 gün kiralamanız yeterlidir. Ancak bazı durumlarda plan dışı gelişen olaylar olmakta bazı yerlerde fazla vakit geçirme veya başka bir yere gitmemiz gerekebilir. Bundan dolayı aracı 1 gün uzatmak gerekebilir. Böyle bir durumda aracı kiralarken bir gün uzatmam gerekirse ne yapmam gerek diye sorun mutlaka size yardımcı olacaklardır ama bunu son güne bırakırsanız. Aracınız başka bir kişiye internetten tıpkı sizin yaptığınız gibi rezerve edilmiş olabilir ve aracı getirin diyebilirler. Siz kendinizi garantiye alıp böyle bir durumun oluşacağını anladığınız anda araç kiraladığınız firmayı arayıp bilgi verip uzatmanızı tavsiye ediyorum.

Bana Sorun

Araç kiralarken veya kiralama düşüncesinde iseniz bana aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Sizde deneyimizlerinizi benimle paylaşıp araç kiralamak isteyen gezginlere yol gösterin.

Bu Makale Mehmet Emin Aslan Tarafından yazılmıştır. İzinsiz kullanılması kopyalanması ve izinsiz paylaşılması yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir