Kaplıca Tatilleri Nerelerde Yapılır?

KAPLICA TATİLLERİ

            Kaplıca, sağlık turizmi olarak bilinen mineral bakımından yüksek olan sıcak suların içerisinde bulunan kil, çamur gibi çeşitli kürlerle birleşen bir tedavi yöntemidir. Ayrıca stres ten uzaklaşmak, rahatlamak isteyen binlerce insanın tercih ettiği tatil ortamlarından da birisidir. 

            Sağlık turizmi açısından en çok tercih edilen zaman sonbahar ve ilkbahardır. Bu sebeple kişiler hastalıklarına göre mesela nevralji, romatizma hastaları yazın tercih ediyorsa mide rahatsızlığı olanlar bahar aylarında tercih etmektedir. Kaplıcaya gitmenin belirli bir tarihi yoktur. Dileyen dilediği zaman gidebilir. Fakat en çok tercih edilen eylül ve mayıs aylarıdır.

KAPLICAYA NERELERE GİDİLİR?

En çok tercih edilen termal oteller;

-Bolu – Karacasu
-Balıkesir-  Güre – Edremit 
-Ankara -Kızılcahamam 
-İzmir – Ilıca – Narlıdere
-Denizli – Pamukkale
-Afyon
-Sakarya – Akyazı – Taraklı
-Bursa – Çekirge gibi illerin ilçelerinde bulunan termal köyler veya termal otellerde kaplıca tatilleri yapabilmektedir.  

TERMAL OTEL  SEÇERKEN DİKKAT  EDİLMESİ GEREKENLER

            Kullanılan termal suyun Sağlık Bakanlığınca denetlenmiş ve onaylanmış olması gerekmektedir.  Termal odaların banyolarının  hijyenik olmasına dikkat edilmelidir.
Bunların dışında kişi kendi beklentisine göre bir otel seçmelidir. Termal otellerde fizik tedavi, SPA, masaj odaları, jakuziler, saunalar, hamamlar, havuzlar bulunmaktadır. Çoğu termal tesiste sağlık ekibi var olmaktadır. Emekli sandığı ve SSK ile anlaşmalıdır.

            Kaplıcalarda suyun etkisini azaltmamak için sabun veya diğer ürünler kullanılmamalıdır. Havuza girerken yavaş girilmeli ve mümkünse hareket edilmemelidir. 

            Kansızlık, yüksek ateş,  yüksek tansiyon, aşırı kilolular, kalp hastalığı olanlar, açık yarası olan bireyler için kaplıcalar zararlıdır. Enfeksiyon riski fazladır. Çok dikkatli girmeli hatta girmemeye özen göstermelidirler. Aksi halde açık yarası olanlar için enfeksiyon söz konusu olabilir. Hastalık riski artabilir. Tehlikeler ile sonuçlana bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir