Üsküp’ten Priştine’ye Nasıl Gidilir?

Üsküp Otogarına Nasıl Gidilir

Üsküp merkezden üsküp uluslararası otobüs terminali yürüyerek 20 dakika kadar sürmektedir. Dileyen 1 veya 1.5 evro ödeyerek taksi ile gidebilir. Şahsi fikrimi sorarsanız taksiye binmenize gerek yok çünkü otogar çok yakın ve gezi yerlerinde kalmaktadır. Bana sorarsanız, Balkanlar’da dolaşırken, mümkün olduğunca yürüyün ve şehirleri keşfedin. Çoğunlukla çat pat İngilizce’nizle, bazen sadece Türkçe ile iletişim kurabildiğiniz bu şehirleri turlarla değil, bir gezgin gibi sırt çantanızı takıp, adım adım gezmeye başlayın.   Bu otogardan isterseniz Ohrid gibi Makedonya şehirlerine, isterseniz de Saraybosna, Karadağ, Kosova gibi Balkan ülkelerine 1 2 saatte bir otobüs bulabilirsiniz. Otogarın görüntüsü sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Son derece bakımsız ve eski bir otogar. Otogar viyadüklerin altında kuruluydu.

Terminaldeki firmalardan en yakın hareket saatli olanı seçip, biletimizi aldık.  Kişi başı 7 veya 8 evroya bileti satın aldık. 

Üsküp’ten Priştine’ye Yolcuğumuz Başlıyor

Üsküp otobüs terminalinden Kosova’nın başkenti Priştine’ye doğru yola çıktık. Kosova, Türk vatandaşlarının vizesiz girebildiği ülkelerden biri. Nüfusun yüzde 95’i müslüman. Anadil Arnavutça. 

Yolculuk otobüsle 1,5 saat civarı sürüyor. Balkanlarda genel olarak otobüsler konforlu değil, ne yazık ki. Küçük ve eski otobüsler genelde. Üstelik yolculuk ne kadar sürerse sürsün, kek bile ikram etmiyorlar 🙂 Yollar da çok iyi olmayınca, otobüs yolculuğu pek keyifli geçmiyor.  1,5 Saat sürmesini beklediğimiz yolculuk, pasaport kontrolünde biraz uzun bekletilince 2 saati geçiyor. Kontrol sırasında görevliler tepkisiz şekilde tek tek yüzünüze bakıyorlar. Hoş bir tedirginlik hali yaşıyorsunuz. Süre de uzayınca, giremeyeceğiz diye endişelenmiyor değil insan.

Priştine terminaline vardığınızda 3 euro karşılığında, taksi ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Ülke AB’ye girmek istediği içi kendi para birimi yok, ülkede euro kullanılıyor. Fiyat da uygun olunca şehirde ulaşım taksilerle sağlanıyor. Otogar’da yön sorduğumuz bir kadın taksileri dışındaki taksilerin fiyatının daha uygun olduğunu söylüyor. onlardan birine binmemizle de, otogar taksicilerinin, taksimizin önünü kesmesi bir oluyor. onlar inmemizi isterken, bizim şoförse bizi bırakmamakta kararlı olunca bu macerayı atlatıyor ve şehir merkezine geçiyoruz.

Priştine başkent, ancak çok fazla gezilecek yeri yok. Otel fiyatları da yüksek. Üsküp’te 30 euroya otel bulabilirken, burada oteller 70 euro gibi fiyatlar veriyor. 60 Euroya güzel bi otele yerleşiyoruz.

Azize Teresa Caddesi, bizdeki İstiklal caddesi gibi. Şehrin en kalabalık ve hareketli yeri. Buradan başlayarak şehrin havasını soluyabilirsiniz.

Priştine’nin sucuğu ve Arnavut böreği meşhur. Gelmişken mutlaka eski mahalle fırınlarının atmosferini yakalacağınız fırınlardan birinde, meşhur Arnavut böreğinden yiyin.

Biz bu gezimizde çok fazla yer değiştirmiş olduğumuz için biraz yorulduk ve Prizren’e geçmedik. Ancak size tavsiyem, Priştine’yi şöyle bir gözden geçirip, konaklamadan Prizren’e geçmeniz. Yol otobüsle 2 saat civarı sürüyor.

Priştine’de Görülecek Birkaç Yer

-Azize Teresa Bulvarı

-Azize Teresa kilisesi

-Fatih Sultan Mehmet Camii

-Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi

-Saat Kulesi

-Newborn Anıtı

-İskender Bey Heykeli

Yorum yaparak bana soru sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir